
Inhalacje – jak, kiedy i czym inhalować?
Inhalacje to jedna z najstarszych i najbardziej skutecznych metod leczenia. Jest skuteczna zwłaszcza w przypadku różnego rodzaju schorzeń dróg oddechowych, również przewlekłych, jak i chorób wywołanych alergiami.
Na przestrzeni lat do inhalowania służyły specjalne sauny parowe, gdzie dodawano różne, lecznicze zioła. W ostatnim czasie większość z nas praktykowała parówki wykonywane samodzielnie w domu. Aż w końcu przeszedł czas, w którym sławę zyskały różnego rodzaju inhalatory oraz nebulizatory, które mają zadanie rozpraszać leki na bardzo małe cząsteczki w postaci mgiełki. Osoba chora wdycha opary zakładając na twarz specjalną maseczkę. Ta metoda leczenia jest szczególnie praktykowana wobec małych dzieci i niemowląt.
Jakie leki wykorzystywane są do inhalacji?
Najstarszym lekiem były różnego rodzaju zioła oraz olejki eteryczne. Obecnie dla niemowląt polecane są inhalacje roztworu solanki w różnych stężeniach. W ostrych przypadkach zapaleń oskrzeli lub płuc lekarze często przepisują silniejsze leki, które są przepisywane na receptę. Przed wykonaniem inhalacji konieczne jest sprawdzenie, czy dziecko nie jest uczulone na któryś ze składników leku.
Kiedy warto przeprowadzać inhalacje?
Inhalacje świetnie sprawdzą się w przewlekłych problemach z nieżytem nosa, podrażnieniami gardła oraz krtani. Inhalacja powinna trwać około 10 minut. Często dla małego, ruchliwego dziecka jest to zbyt dużo, dlatego powinniśmy zadbać o to by nie było głodne, zdenerwowane, a między czasie na przykład pokazać mu książeczkę dla odwrócenia uwagi. Inhalacji nie powinno się przeprowadzać zaraz po spożyciu posiłku, ponieważ możemy sprowokować wymioty. Dobrym pomysłem jest wykonanie inhalacji przed snem. Więcej informacji na temat inhalacji znajdziesz na https://inhalujemy.pl/category/blog/.
Czym przeprowadzać inhalacje?
Ponieważ na rynku znajdziemy mnóstwo różnych inhalatorów i nebulizatorów, powinniśmy skonsultować wybór odpowiedniego modelu z lekarzem. Zupełnie inny efekt daje stosowanie inhalatora proszkowego, a inny ciśnieniowego. W sprzedaży znajdziemy również nebulizatory tłokowe oraz ultradźwiękowe.
Koniecznie doczytaj: http://www.osrodekterapiinerwic.pl/jaki-termometr-do-mierzenia-goraczki/