jeździec

Czapki z alpaki i inne ubrania jeździeckie

Jeździectwo jest dość wymagającym sportem, dlatego warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości odzież, która będzie spełniała jednakowo aspekt komfortu, wygody oraz ochrony jeźdźca. Zanim rozpoczniemy swoją przygodę z tym wyjątkowym sportem, dobrze jest zapoznać się ze standardowymi elementami ubioru jeździeckiego, aby być dobrze przygotowanym na pierwszą – a w przypadku osób mających już do czynienia z końmi – następną jazdę.

Składowa stroju jeździeckiego

Dobrze dostosowana odzież to połowa sukcesu. Jeździectwo wymaga kilku specjalnie przystosowanych ubrań i elementów, aby zaspokoić potrzeby jeźdźca. Jednymi z nich są wygoda, która uchroni go przed wszelkimi urazami, otarciami czy uciskiem. Mówi się także o ochronie, która jest tak samo ważna, jak nie najważniejsza – dobrze dobrane obranie pozwala uchronić osobę przed zadrapaniami, temperaturą czy nawet upadkiem. Przykładowymi elementami stroju przeznaczonego do jazdy konnej są:

– spodnie jeździeckie, czyli tzw. bryczesy. Muszą być wykonane z odpornego na otarcia i upadek materiału oraz zaprojektowane tak, by przylegały do ciała. Charakterystycznym elementem bryczesów jest zastosowanie tzw. „leja” na wewnętrznej nogawce spodni. Ma on za zadanie zwiększyć przyczepność do siodła, a zatem zapobiec niekomfortowemu przesuwaniu się w nim i zsunięciu. Ważne, aby spodnie nie miały szwów po wewnętrznej stronie materiału, gdyż mogą doprowadzić one do bolesnych otarć w trakcie jak i po jeździe.

– koszulki jeździeckie, często dość charakterystyczne, w stylu polo. W zależności od dostępnych fasonów, dodaje estetyki jeźdźcowi jak i zapewnia bezpieczeństwo – dzięki zasłonieniu rąk, ramion i szyi, które są narażone na otarcia przez np. gałęzie. Zwykle zimą wybiera się długie, zaś wiosną i latem – krótkie rękawy.  

– specjalne obuwie, czyli sztyblety jeździeckie. Mają one gładką powierzchnię oraz niewielki obcas. Sięgają za kostkę. Ich zadaniem jest umożliwienie łatwego wysunięcia stóp ze strzemion jak i utrzymaniu ich tam. 

– czapka może się przydać w chłodniejsze, jesienne jak i zimowe dni. Poza zwykłymi czapkami, czapki z alpaki charakteryzują się wyjątkową trwałością, co jest bardzo istotne w sporcie, jakim jest jeździectwo. Są bardzo delikatne i miłe w dotyku, a zarazem sprężyste.

– ochraniacze, sztylpy jeździeckie. Służą za uzupełnienie obecnych sztybletów. Powinny być wyższe niż samo obuwie jeździeckie, jednak maksymalnie dosięgać kolana. Nie mogą ograniczać ruchów w trakcie jazdy. Posiadają zapięcie na zamek po zewnętrznej stronie lub nie – istnieją wsuwane wersje.

– skarpety jeździeckie – są istotne i mogą służyć zapobiegawczo, np. do uniknięcia podwijania się nogawek. Warto, by były wykonane z wygodnego i oddychającego materiału. Są dosć wysokie i dodatkowo ochraniają łydkę w czasie jazdy.