W Zawoi nie będziemy się nudzić!

Przede wszystkim Zawoja to świetne miejsce na wypoczynek dla osób, które uwielbiają w aktywny sposób spędzać swój wolny czas. Znajduje się tutaj masa ciekawych miejsc, które warto odwiedzić, a także lasy, łąki i szlaki turystyczne, prowadzące przez naprawdę piękne tereny.

W Zawoi znajduje się także ciekawy cmentarz. Warto go odwiedzić, ponieważ odnajdziemy na nim wiele zabytkowych nagrobków. Odszukamy tam również nowe grobowce. Teren cmentarny zlokalizowany jest w pobliżu kościoła pod wezwaniem św. Klemensa. Warto także wspomnieć o zabytkowej kaplicy, która pochodzi z XVIII wieku. Na pewno ona również zainteresuje turystów, którzy się tutaj wybiorą.

W Zawoi (dodatkowe informacje – strona Wikipedii) wielokrotnie spotkamy się z kamiennymi piwniczkami. Dawniej, ale również i dziś służą jeszcze do przetrzymywania zapasów żywności, szczególnie w okresie zimowym. W większości miejscowości w naszym kraju tego typu obiektów już nie ma. Tutaj natomiast jest ich jeszcze całkiem sporo. Są to na pewno ciekawe budowle, które przypominają turystom o dawnych zwyczajach.

Skoro odwiedzimy cmentarz, to warto również zainteresować się kościołem, który mieści się obok. Świątynia pod wezwaniem św. Klemensa powstawała w latach 1873-1888. Co ciekawe w tym miejscu wcześniej znajdował się inny obiekt, który jednak nie przetrwał próby czasu. Jego szczątki jednak były jak najbardziej pomocne, ponieważ dużo materiału wykorzystano przy budowie nowego kościoła, który możemy podziwiać do dziś. Poprzednia budowla datowana była na lata 1757-1759. W świątyni pod wezwaniem św. Klemensa znajdziemy bardzo ciekawą polichromię pochodzącą z 1930 roku.

W Zawoi naprawdę nie sposób się nudzić. Warto jednak wcześniej przed przyjazdem do tej miejscowości przemyśleć sprawę noclegu i tego, gdzie się zatrzymamy. W okolicy baza wypoczynkowa i noclegowa (info pod Zawoja – portal Meteor) nie jest zbyt dobrze rozbudowana. Warto więc spróbować dokonać wcześniejszej rezerwacji, ponieważ coraz więcej turystów przyjeżdża tutaj każdego roku. Noclegi oferowane są głównie przez niewielkie pensjonaty bądź gospodarstwa agroturystyczne. Ich cena zazwyczaj nie jest zbyt wysoka, za to proponują całkiem dobrej jakości standard. Jeśli mamy taką możliwość, to warto przyjechać tutaj na urlop. W Zawoi naprawdę jest co robić.

Mueller

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>