Bieszczadzkie miejscowości

Bieszczady to zachodnia część Beskidów Wschodnich. Leżą na terenie trzech państw: Polski, Słowacji i Ukrainy. Oprócz pięknych połonin i wielu szlaków turystycznych warto zobaczyć w Bieszczadach kilka szczególnie wyjątkowych miejscowości.

Jednym z najpopularniejszych miast jest Sanok, słynący przede wszystkim z Muzeum Budownictwa Ludowego. Jest to skansen, na którego terenie znajduje się około stu zabytkowych obiektów. Można tu zobaczyć budownictwo Łemków, Pogórzan, Bojków, Dolinian. Co ciekawe, budowle te są w środku w pełni wyposażone. W skansenie turyści podziwiają m.in. chaty, kaplice, cerkwie, ale i budynki typu karczma. Warto także wiedzieć, że systematycznie odbywają się tu różne imprezy folklorystyczne. Drugim istotnym miejscem w Sanoku jest Zamek Królewski, który obecnie stanowi siedzibę Muzeum Historycznego, w którym znajdują eksponaty związane z dawną sztuką, ale i tą współczesną. To właśnie tu można zobaczyć największą w Europie kolekcję ikon i zbiór obrazów Zdzisława Beksińskiego. Warto także wybrać się na spacer na rynek, gdzie znajduje się klasztor franciszkanów.

Nieopodal Sanoka znajduje się miejscowość Ulucz (https://pl.wikipedia.org/wiki/Ulucz), która słynie z jednej z najstarszych i najpiękniejszych w Polsce drewnianych cerkwi. Wybudowano ją około połowy XVII wieku. W środku na turystów czeka ekspozycja malarstwa ikonowego oraz ścienne malowidła.

Miejscowością godną uwagi są także Ustrzyki Dolne. Warto wybrać się tam do Bieszczadzkiego Muzeum Przyrodniczego, gdzie znajduje się wiele zbiorów związanych z geologią, architekturą, etnografią oraz fauną i florą tych pięknych gór. Na turystach szczególne wrażenie robi wypchany niedźwiedź, który podobno został upolowany w drugiej połowie XX wieku przez samego premiera. Wiele emocji wzbudza również wykonany z gipsu odlew nosorożca włochatego, którego kiedyś znaleziono na Podkarpaciu. Muzeum jest też istotnym ośrodkiem naukowym. Ustrzyki Dolne to także ośrodek sportów zimowych.

W miejscowościach tych Bieszczady mogą turystom zaoferować także noclegi (). Baza noclegowa jest całkiem spora i każdego roku korzystają z niej rzesze turystów, również spoza granic Polski. To świetne bazy wypadowe, jeśli ktoś chce pozwiedzać oraz pochodzić po górach. Wiele osób wybiera zwłaszcza Ustrzyki Dolne.

Mueller

View more posts from this author
One thought on “Bieszczadzkie miejscowości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>