Augustów – ciekawe zabytki

Jeśli ktoś już wybiera się do Augustowa to z pewnością chciałby wiedzieć z jakimi ciekawymi zabytkami może mieć do czynienia, w tym całkiem sporym mieście, znajdującym się na Podlasiu. Przede wszystkim jest to miejscowość uzdrowiskowa [więcej o uzdrowiskach na blogu], mająca bardzo duży wymiar w swojej okolicy. Zatem bez wahania możemy zarezerwować tu spanie (Augustów ➙ info), by zobaczyć wszystko na własne oczy. Tutejsza baza noclegowa jest bardzo mocno rozwijana, dzięki czemu można liczyć się nie tylko z atrakcjami turystycznymi, ale również komfortowym przyjęciem.

Pierwszym takim zabytkiem z którego słynie ta miejscowość, jest oczywiście Kanał Augustowski. Jest to obiekt, który był budowany w latach dwudziestych i trzydziestych XIX wieku. Śluzy Przewięź i Swoboda miały okazję zachować się w pierwotnym stanie, co pokazuje, w jaki sposób traktowano architekturę prawie dwieście lat temu. W centrum miasta możemy obserwować niektóre zabudowania, szczególnie kamienice oraz kościoły, które pochodzą przynajmniej z XIX wieku, ale można znaleźć tutaj również wiele ciekawych obiektów pochodzących z XVI wieku. Z początku XIX wieku są między innymi stara poczta, a także Budynek Zarządu Portu. Właśnie w tym drugim obiekcie warto się znaleźć, ponieważ możemy tutaj zwiedzić Dział Historii Kanału Augustowskiego, który podlega pod Muzeum Ziemi Augustowskiej.

Budynkiem pochodzącym z początku XIX wieku jest również kamienica znajdująca się przy Rynku Zygmunta Augusta. Rok jej wybudowania datuje się nawet na 1800-1801 rok. Kolejna grupa zabytków pochodzi z końca XIX wieku, ale jak wiadomo cieszą się one niesamowitą, mocno wyróżniającą się architekturą na tle pozostałych. Do takich obiektów zalicza się między innymi Dworzec PKP, który znajduje się dokładnie w dzielnicy Lipowiec. Warto wspomnieć również o kościele Matki Bożej Częstochowskiej. Wcześniej była to cerkiew garnizonowa, jednak z biegiem lat obiekt sakralny został przejęty przez kościół rzymskokatolicki. Warto wybrać się do Augustowa przynajmniej na kilka dni, ponieważ znajduje się tutaj wiele ciekawych miejsc wartych zobaczyć. A nie sposób jest to zrobić tylko w ciągu 24 godzin.

Mueller

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>